Látástréning
A látás romlása elérkezhet arra a pontra, amikor a szemüveges korrekció már nem jelent hatékony segítséget. Ekkor más jellegű segédeszközre lehet szükség pl. nagyítóra. Az optikai segédeszközök körében eligazodni nem könnyű dolog. Nagy a választék, és a megfelelő eszköz kiválasztásakor sok szempontot kell figyelembe venni. Ebben is segítséget tudunk nyújtani. Az eszközök és az igények, valamint a funkcionális látásvizsgálat eredményeinek ismeretében szakemberünk bemutatja a lehetséges eszközöket, amelyeket kipróbálva lehetőség van a megfelelő eszköz kiválasztására, majd a használat elsajátítására.
Eszközeink nagy része ingyenesen kölcsönözhető is, így egy tartósabb használat után lehet dönteni a megfelelő eszköz beszerzéséről.
Az eszközválasztáson túl akkor van szükség gyógypedagógus fejlesztésére, ha a vizsgálat eredményéhez képest a látássérült személy praktikus működése sokkal rosszabb látásteljesítménynek megfelelő képet mutat. Ebben az esetben különböző technikák megtanításával próbálunk segíteni abban, hogy kliensünk a meglévő látásából ki tudja hozni a maximumot.
Az egyik ilyen technika az excentrikus fixálás, amelynek használatára akkor van szükség, ha centrális látótérben kiesés tapasztalható. Ilyenkor a közeli látást igénylő feladatok nehezen, vagy egyáltalán nem mennek. Megoldást jelenthet, ha sikerül a látótérnek egy másik, használható területét aktivizálni, és pl. olvasásnál, ezen a részen „kikukucskálva” fixálni az adott képre, ábrára vagy elolvasandó betűkre, szavakra.
Csőlátásnál a pásztázás technikáinak gyakorlása segíthet a könnyebb tájékozódásban. Ha sikerült a meglévő látás optimális kihasználását megtanulni, akkor megnézzük, hogy tudunk-e valamilyen optikai segédeszközzel tovább javítani a látásteljesítményen. Ilyen eszközök a különböző kézi- és digitális nagyítók, olvasótelevíziók, távcsövek, fényvédő és filteres szemüvegek. A kiválasztott eszköz használatát megtanítjuk, kérésre tanácsot adunk a beszerzésével kapcsolatban.