Küldetésünk
A hátrányos helyzetű emberek megsegítésekor legfőbb célunk és küldetésünk, hogy a megváltozott élethelyzetben a hozzánk forduló személyeknek sokrétű támogató szolgáltatást nyújtsunk az önálló életvitel visszaállítása, az életminőség folyamatos javítása érdekében. Az Alapítvány ennek a csoportnak személyre szabott, komplex tevékenységi kör megvalósítására törekszik.
Elemi rehablitáció
A látássérült embereknek nyújtott elemi rehabilitációs szolgáltatás terén ez magában foglalja a személyes önállósághoz, az önellátáshoz szükséges készségek újratanulását és az ismeretek fejlesztését, az igénybevevők szociális biztonságához szükséges erőforrások felkutatását, valamint a személyek mentális egészségének támogatását.
Foglalkozási rehabilitáció
Alapítványunk az NRSZH (jogutódja: Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság, majd a Nemzeti Szociálpolitikai Intézet) által akkreditált foglalkozási rehabilitációs szolgáltató, nyilvántartási száma: 0018.
A foglalkozási rehabilitációs szolgáltatás célja a megváltozott munkaképességű álláskeresők számára olyan szolgáltatások biztosítása, melyek hozzájárulnak ahhoz, hogy sikeresen jelenhessenek meg a munkaerőpiacon.
A látássérültek 35%-a aktív korú, akiknek elhelyezkedése - a rendszeres jövedelmen kívül – a társadalomba való beilleszkedésükhöz is jelentősen hozzájárulhat. Pályaválasztási tanácsadással, önéletrajzírás, illetve állásinterjún való részvétel terén nyújtott támogatással, a megfelelő munkahely, illetve munkakör megtalálásában való segítséggel segítjük a hozzánk forduló munkavállalókat.
Miért legyen az ügyfelünk?
- Széleskörű munkáltatói adatbázissal, kapcsolati rendszerrel rendelkezünk, így rendszeresen értesítéseket kapunk a betölthető álláshelyekről.
- Jó közösségben, szakmailag felkészült kollégáink vezetésével sajátíthatja el az álláskereséshez szükséges technikákat.
- Közösen meghatározott célok alapján, hatékony felmérési módszerekkel segítünk megtalálni az Ön számára legmegfelelőbb állást, a fejlesztendő területeket, a tanulási lehetőségeket a magasabb jövedelem, és az önmegvalósítás lehetősége érdekében.
- Személyre szabottan biztosítjuk az elérhető szolgáltatások széles körének rendelkezésre állását, mert tudjuk, hogy a hozzánk forduló emberek nem homogén csoportot alkotnak, hanem eltérő társadalmi és kulturális szükségleteik vannak.
- Rehabilitációs mentorunk a sikeres elhelyezkedés után sem hagyja magára, igény szerint segítünk a munkahelyi beilleszkedésben, környezeti akadálymentesítésben, hiszen a munkába állás után megkezdődik az utókövetési folyamat, ami kiterjed a kapcsolattartásra, a felmerülő problémák leküzdésének segítésében.
- 2013-ban bevezettük TQM minőségirányítási rendszerünket, szakmai munkánkat az ebben meghatározott szigorú szakmai sztenderdek mentén végezzük.
- Alapítványunk közhasznú céljai a fentieknél jóval szélesebb körben kerültek meghatározásra. Ennek megfelelően - a fenti szolgáltatásrendszeren kívül - rendszeresen kezdeményezünk a velünk kapcsolatba kerülő személyek és természetes segítőik számára más jellegű, életminőségüket javító programok megvalósítását is. A különböző, általában pályázati úton nyert forrásoknak köszönhetően szolgáltatásaink ingyenesek minden magyar állampolgár részére.
- Párhuzamosan futó programjainknak köszönhetően komplex szolgáltatásokkal állunk rendelkezésére.
Ki lehet Ügyfelünk? Az a munkaképes korú személy, aki
- megváltozott munkaképességű,
- rokkantsági ellátásban, vagy rehabilitációs ellátásban, vagy rehabilitációs - járadékban részesül, vagy egyéb körülményei miatt ellátásra nem jogosult,
- rendelkezik komplex minősítéssel.
Szolgáltatásaink megváltozott munkaképességű személyek részére:
- Komplex felmérés: Igény-és szükségletfelmérés, képességek, szükségletek, körülmények feltárása a foglalkoztathatóság figyelembe vételével.
- Munkaerő-piaci szolgáltatások: egyéni munka-, pálya-, illetve álláskeresési tanácsadás.
- Csoportos álláskeresési, és pályaorientációs tanácsadás, valamint képzésre történő fejlesztő felkészítés.
- Pszichológiai tanácsadás.
- Munkahelyi kapcsolatépítés segítése, munkakör ellátásának támogatása.
- Munkahelyi beilleszkedés figyelemmel kísérése, utókövetés.
- Igény esetén online tanácsadás.
Szolgáltatásaink munkáltatóknak
A munkáltatóknak is segítséget kívánunk nyújtani, hogy az esélyegyenlőségi irányelveket szem előtt tartva felkészülhessenek a látássérült emberek foglalkoztatására. Ilyen pl. a lehetséges munkakörök felderítésében nyújtott támogatás, toborzás-közvetítés, munkahelyi beilleszkedés megkönnyítése, naprakész információk a foglalkoztatáshoz igénybe vehető támogatásokról. Ezen kívül szakmai tanácsadással tudjuk támogatni esélyegyenlőségi irányelvek, illetve az akadálymentes munkakörnyezet kialakítását.
Szolgáltatásaink képző intézményeknek
A felméréseink és személyes beszélgetéseink alapján arra a következtetésre jutottunk, hogy az intézményeknek szükségük van a segítségünkre, ha látássérült személy iratkozik be a képzésbe. A tananyag akadálymentes változatának biztosítása, a technikailag rendelkezésre álló eszközök megismerése és használatának elsajátítása, a gyakorlatok környezeti és technikai adaptációja, a biztonságos feladatvégzés biztosításának megmutatása az Alapítvány feladata.
A képzőintézmények megismerkedhetnek ezekkel a szolgáltatásainkkal, személyre szabott, egyéni segítséget kérhetnek a szakembereinktől. A workshopon az aktuális kérdéseiket feltehetik, tapasztalataikat kicserélhetik, a fontosabb ismereteket gyakorlatban megtanulhatják, nyomtatott összefoglaló anyagot kapnak a legfontosabb lépésekről, technikákról.
A felnőttképző intézmények felmérése alapján láthatóvá vált, hogy az intézmények nincsenek felkészülve látássérültek képzésére. Alapvetően több képzőintézmény pozitív szándékai ellenére, konkrét képzési módszertani segítséget igényelnek ahhoz, hogy felkészülten vállalhassák látássérült hallgató képzését. Mivel ezek a problémák több képzőintézményt érintenek, ezért szükségesnek tartjuk, csoportos műhelymunka alapján egységes segítséget nyújtani számukra, akadálymentesített tananyagok, speciális szoftverek, fejlesztési, tanulás módszertani témakörben.
A képzők munkáját a szakmai kollektíván kívül, képzési szakértő, fejlesztőpedagógus, és látássérült informatikai oktató is fogja segíteni.
Egyéb programjaink
Alapítványunk közhasznú céljai a fentieknél jóval szélesebb körben kerültek meghatározásra. Ennek megfelelően - a fenti szolgáltatásrendszeren kívül - rendszeresen kezdeményezünk fogyatékkal élő személyek és természetes segítőik számára más jellegű, életminőségüket javító programok megvalósítását is. A különböző, általában pályázati úton nyert forrásoknak köszönhetően szolgáltatásaink ingyenesek minden érintett magyar állampolgár részére.
Szolgáltatásainkat elsősorban Csongrád-Csanád, Bács-Kiskun és Békés megyében nyújtjuk, de az ellátórendszer más intézményeivel kapcsolatban nyújtott tanácsadással a tőlünk távolabb eső területekről érkező igények esetén is igyekszünk segítséget nyújtani.