Funkcionális látásvizsgálat
Ügyfeleink és hozzátartozóik gyakran megkérdezik, miért végzünk mi is látásvizsgálatot, mikor ők rendszeresen járnak szemészetre, ahol a szakorvos minden alkalommal megvizsgálja őket. A funkcionális látásvizsgálat hasonló az orvos által végzetthez, de vannak fontos különbségek. A funkcionális látásvizsgálat azt a célt szolgálja, hogy feltérképezzük a látássérült személy meglévő látásteljesítményét, és azt, hogy elég hatékonyan, maximálisan kihasználja-e ezt a látást a mindennapokban.
A látásvizsgálat menete:
A vizsgálatnál a látássérült személy számára kényelmes helyzetet, körülményeket teremtünk: figyelünk, hogy a megvilágítás a lehető legelőnyösebb legyen, viselheti a saját szemüvegét, ha ideges, igyekszünk megnyugtatni őt. Beszélgetés közben megpróbáljuk kideríteni, hogy mikor következett be a látássérülés, milyen mértékű, milyen szembetegség, sérülés, vagy egyéb probléma váltotta ki, illetve azt, hogy konkrétan milyen helyzetekben, milyen tevékenységek végzésekor jelent akadályt, nehézséget ügyfelünk számára. Azt is megkérdezzük, hogy használ-e valamilyen optikai segédeszközt. Ezután következik a konkrét vizsgálat.
- Látásélesség mérése
Mivel ügyfeleink súlyosan látássérült személyek, nem az orvosnál szokásos 5 méteres távolságról mérjük a távoli látásélességet, hanem 3 méterről, vagy közelebbről. A szemészorvoshoz hasonlóan nálunk is vízustábláról kell felismerni a jeleket, amik lehetnek számok, betűk, vagy egyéb ábrák. A közeli látásélesség vizsgálatához is számokat, vagy rövid szövegeket, egyszerű képeket használunk. A közeli és a távoli látásélesség vizsgálatnál is viselheti az ügyfél a szemüvegét, és a helyzetnek megfelelően alakítjuk a megvilágítást, illetve a vizsgálati távolságot.
- Kontrasztérzékenység vizsgálata
A kontrasztérzékenység az alak és háttér elkülönítésének képessége. Ennek a vizsgálata nem része a szemészeti rutinvizsgálatnak. Fehér alapon fekete ábrákat ismertetünk fel a vizsgált személlyel, majd a szürke egyre halványabb árnyalataiban végzi ugyanezt a feladatot. Minél halványabb árnyalatú ábrákat ismer fel az illető, annál kevésbé sérült a kontrasztérzékenysége. Erős kontrasztérzékenység csökkenés esetén az otthoni környezet átalakításával, „kontrasztosításával” sokat segíthetünk abban, hogy a látássérült ember könnyebben boldoguljon mindennapi életben.
- Látótér vizsgálat
A látótér a térnek az a része, amelyet a szemmel egy pontra fixálva egyszerre belátunk. Külön vizsgáljuk a perifériás és a centrális látóteret. A perifériás látótér a környezetben való tájékozódást segíti. A finom részletek megkülönböztetésére nem alkalmas, de általa érzékeljük a színeket és a mozgást. A centrális látótér teszi lehetővé az éleslátást, az arcfelismerést és a színárnyalatok megkülönböztetését. A legtöbb szembetegség látótér kiesést, vagy –szűkületet is okozhat, pl. a glaucoma (vagy zöldhályog) csőlátást, a macula degeneratio esetén viszont a látótér középső részén lehet látótér kiesés. A meglévő látás minél optimálisabb kihasználását segítheti, ha tudjuk, van-e látótér probléma, és ha igen, akkor ez a látótér mely részeit érinti.
A perifériás látótér vizsgálatához íves perimétert használunk. A centrális látótér feltérképezéséhez Amsler-rácsot.
- Színlátás vizsgálata
A színlátás zavara, hiánya sok kellemetlenséget okozhat a mindennapi életben, ezért ennek vizsgálata is része a funkcionális látásvizsgálatnak. Ezt pszeudo-izokromatikus ábrákkal, azaz a „pöttyös táblák” segítségével végezzük. Az ebben elrejtett színes számokat, ábrákat a színtévesztő nehezen, vagy nem ismeri fel. Színkártyákat is használunk, melyek megnevezését, párosítását kérjük.
- A fényviszonyokhoz való alkalmazkodás
A fényviszonyokhoz való alkalmazkodás problémáinak két fő típusa a fényérzékenység (fénykerülés) és a szürkületi vakság. Mindkét probléma negatívan befolyásolja a látásteljesítményt. Vizsgálatát egy egyszerű teszttel végezzük, melyben kis lapokat kell szín szerint szétválogatni jó megvilágításban, majd félhomályban.
6. Szemmozgások megfigyelése
Ennél a vizsgálatnál megfigyeljük a fixációt, szemmel követést különböző irányokban, a pásztázás készségeit, valamint a kóros szemmozgások meglétét: van-e nystagmusa (akaratlan szemmozgása) az ügyfélnek.