Pszichológiai tanácsadás
Az életben vannak olyan esetek amikor egy látássérült személy úgy érzi segítségre van szüksége egy nehéz helyzet megoldásában, egy veszteség feldolgozásában vagy bármi olyan esetben amikor önmaga nem képes megoldani problémáit. Ilyenkor van lehetőség, hogy az elemi rehabilitáció keretén belül mentálhigiénés segítségre/pszichés támogatásra kerüljön sor.
A mentálhigiéné a testi, szellemi, lelki és szociális jóllét egyensúlyának kialakítására törekszik. Feladata a lelki egészség elősegítése és megőrzése, illetve azon ismeretek és intézkedések felhasználása, melyek arra irányulnak, hogy megelőzzék a lelki zavarokat, és javítsák a személy pszichológiai beilleszkedését a társadalomba, illetve képességeit a harmonikus szociális kapcsolatok kialakítására
Mentálhigiéne szerepe az elemi rehabilitációban
A mentálhigiénés rehabilitáció segítségével a látássérült személy – nehézségek, problémák, zavarok, terhelések, sőt olykor szomatikus betegségek és fenyegetettség közepette is – megtalálja helyét a társadalomban, és megfelelően tudja kezelni azokat a nehézségeket és változásokat, melyeknek ki van téve. A mentálhigiénés rehabilitáción belül mentálhigiénés szakember, illetve pszichológus segítségét vehetik igénybe a látássérült személyek.
A mentálhigiénés szolgáltatás egyéni tanácsadás formájában történik. Az egyéni formában létrejövő segítő kapcsolat olyan védett, biztonságosan megteremtett közegben jön létre, amely során a kliens pozitív személyiségfejlődésen mehet keresztül, és végül meglelheti magában az erőforrásait. A folyamat eredményeképpen a látássérült kliens önértékelése reálisabbá válhat, elfogadóbb lesz saját maga és mások felé egyaránt, stressz- és konfliktushelyzetben pedig a megküzdési stratégiái bővülhetnek.
Milyen esetekben fordulhat szakemberhez?
- veszteségek (látásromlás/látásvesztés, hozzátartozó halála, válás, szakítás, nyugdíjazás, stb.)
- kapcsolati problémák, konfliktuskezeléssel kapcsolatos gondok, magány
- szorongás (stressz, pánikzavar, fóbiák, stb.)
- depresszió, enyhébb hangulatzavarok
- krízishelyzetek, alkalmazkodási nehézségek
- döntéshelyzetek kezelése, megváltozott életkörülmények feldolgozása
- időskori változások, egészséggel kapcsolatos problémák
- önértékelési gondok, önbizalomhiány, önérvényesítési nehézségek
- önismereti kérdések, bizonytalanságok.